A konfliktus normális esetben természetes jelenség. Sokat árthat, mégis produktív hatása is lehet. Minden ember, ahogy mondani szokás, egyszeri és megismételhetetlen, egyéniség. Különbözik másoktól, más tapasztalatokkal rendelkezik, más módon éri el a sikereit, mások az elvárásai, más az érdeklődése. A „másság“ hátránya, hogy nézeteltéréseket gerjeszt. Ezek fontosak a mindennapokban.
Sok kapcsolatban és gazdasági társulásban a véleménykülönbség megöli a motivációt. Azonban az a konfliktusmegoldás, amelyekben valaki veszít, nem működik.
A konfliktuskezelés csapdái
Milyen buktatói lehetnek a nem megfelelő konfliktuskezelésnek?
1. Harmóniára törekvés. ha harmóniában szeretnél élni, és megelégszel kompromisszumokkal, azzal csak a szőnyeg alá söpröd a konfliktusokat.
2. Hallgatás. ha a békesség kedvért hallgatsz, a konfliktust provokáló személy föléd kerekedik, és érvényre juttatja az akaratát.
3. Eltúlzott gondoskodás. Mindenkit kímélni akarsz, de ez a többiek számára nyűg.
4. Tabuk. Elzárják a megoldáshoz vezető összes utat.
Ál-szolidaritás. Mi vagyunk a jók, a többiek a rosszak. Egymás között nem okozunk fájdalmat a másiknak, viszont a többieknek odacsapunk.
5. Elhamarkodott ítélkezés. „Ki a hibás?“, „Ki kezdte?“ – ez a két gépies kérdés drámához vezet. Az „egyetlen lehetséges megoldás“. A kapkodva meghozott döntés oda vezet, hogy a felek nem tudnak őszintén beszélni egymással, hanem mindent elvetnek, ami nem felel meg az egyedüli megoldásnak. Ez újabb konfliktust szülhet.
A konfliktus mint esély
Minden változás egy kihívás, és minden beszélgetés magában hordozza a konfliktus veszélyét. Ez megfordítva is igaz: a konfliktusmentesség a kapcsolatokban életidegen.
Minél nagyobb a különbség a felek csoportban elfoglalt pozíciói között, annál fontosabb, hogy ki hogyan képes a konfliktusokat kezelni. Ugyanis a konfliktusok − ha megfelelően bánnak velük − energiákat szabadítanak fel, méghozzá a legjobb értelemben. Növelik a rugalmasságot, bővítik a látókört és a lehetőségeket.
Forrás: http://www.naturanet.hu